НЕВРОТРЕНИНГ (EEG biofeedback) е доказано безопасен и високоефективен метод за:
- диагностика чрез измерване на проявената честота и амплитуда на различни мозъчни вълни (алфа, бета, бета 2, СМР, делта и тета) в определени точки;
- за терапия и трениране на мозъчна активност чрез осъществяване на биологична обратна връзка (biofeedback) визуализирана чрез игра.
Осъществява се с помощта на апаратура, включваща специализиран софтуер и компютърна техника
МЕХАНИЗЪМ НА ДЕЙСТВИЕ
Сензори за кожна проводимост (електроди) се поставят на определени точки, за да регистрират сигналите на мозъчна активност. Те се преобразуват в дигитални и се визуализират на монитора на терапевта. Информация за работата на мозъка (т.е. обратна информация) се получава под формата на видео-игра, която се управлява само от мисълта, без мишка или клавиатура. Чрез невротренинга, детето се научава да регулира мозъчната си активност. Успешното справяне се отчита в хода на играта визуално (с промяна на изображението) и със звуков сигнал (брой точки) – по този начин могат да се залагат и затвърждават функции в норма.
Предимство: развлекателно-съревнователния компонент позволява да се задържа вниманието по-дълго и така се постига по-висока ефективност при работа с деца.
Съчетаването на визуален със звуков сигнал ускорява постигането на по-добри и устойчиви резултати.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕВРОТРЕНИНГ (EEG biofeedback):
- при здрави хора, които желаят да повишат ефективността на мозъчната си дейност
- при някои заболявания:
хиперактивност, аутизъм, агресия, постравматичен стрес, МС, Паркинсон, заекване, епилепсия, неврози, психози, депресия, разстройства на паметта, на съня, на говора, на самооценката, при различни зависимости, след химиотерапия, мозъчни травми и др.
Невротренинг се използва успешно и при деца с проблеми в ученето:
- за намаляване на стреса и увеличаване на мотивацията;
- за оптимизиране на личностните ресурси;
- като съпътстваща терапия при аутизъм, епилепсия, дефицит на вниманието и хиперактивност, агресивно поведение, фобии и др.
Резултати от изследвания показват, че положителните промени, достигнати в хода на терапията, са по-устойчиви, ако се съчетават с образователни и други подходи.
Една сесия трае около 1 час. За трайни ефекти са необходими 15-20 сесии.